11 Eylül 2009

Engellerikaldir.comEngelsiz bir yaşam için “Kalbini engelleme, engelleri kaldır!”

Ocak 2009 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi Rodin Alper Bingöl’ün tez projesi olarak hayata geçen Engelleri Kaldır Hareketi (EKH); kamuoyunun, özel ve kamu kuruluşlarının yoğun ilgi ve desteğiyle tez projesi olma boyutunu aşarak toplumsal bir hareket haline geldi. Engelleri Kaldır Hareketi (EKH), insan hakları için çalışan insanların oluşturduğu İstanbul merkezli olmak üzere dünya çapında yürütülen bir harekettir. “Engelleri Kaldır Hareketi kimsenin değil, sahiplenen herkesindir!” inancıyla yola çıkan EKH, insan haklarına yönelen her türlü ihlalin önüne geçilmesi için çalışır. EKH’nin nihai amacı, “Kalbini engelleme, engelleri kaldır!” sloganı ile her türlü siyasi ideoloji ve dünya görüşünün üstünde bir değer olarak kabul ettiği insan haklarına yönelikihlal sorunlarının kaynağına ilişkin farkındalığı geliştirmek ve somut çözüm önerilerini uygun yöntem ve stratejilerle kalıcı şekilde hayata geçirmektir.


Tüm hükümetlerden, siyasi ideolojilerden ve ekonomik çıkarlardan bağımsız hareket ederek tüm hak ihlallerini hedef alan EKH, tarafsız duruşuyla kamu vicdanını hak ihlallerine karşı duyarlı kılarak “insan”ın önündeki tüm sıfatlardan ayrıştırıldığı ve sadece insan olması sebebiyle hak ettiği çağdaş toplum düzenine ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu yönüyle EKH, her bireyin bağımsız seçim yapma ve yeteneklerini geliştirme hakkının tanınması ve bu yolla kişilerin bağımlılıklarının en aza indirgenmesi amacıyla toplumun her kesimine ulaşmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda EKH, eğitim hakları elinden alınan kız çocuklarını, istismar edilen çocuk ve gençleri, çalışma hakları ellerinden alınan, şiddete maruz kalan kadınları, fiziksel veya zihinsel sebeplerle engellenen tüm bireyleri ele almaktadır. EKH kapsamında yürütülen çalışmalar, kısa vadede kuruluş aşaması tamamlanan “Engelsizler Derneği” adı altında çalışmalarını sürdürecektir.

Gündelik yaşamdaki engellerden en çok etkilenen kesim olduğuna inandıkları engelli bireylerin toplumsal yaşama ve üretim süreçlerine aktif olarak katılımlarını sağlamak amacıyla yola çıkan EKH, var olan düzeni geliştirmek için; sosyal yaşam ve paylaşım alanları eksikliğinin giderildiği, gerekli farkındalığın sağlandığı, yaşam kalitesinin eşitlenerek yükseltildiği ideal toplum düzenine ulaşmaya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Kısa sürede gündem oluşturmayı başaran EKH, duygu sömürüsüne yer vermeden ve bireylerden bağış toplamadan Universal McCann, Microsoft Türkiye, Hürriyet Gazetesi, Doğuş Grubu, UPS, PTT Film, 1000Volt, California Foundation for Independent Living Centers, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği gibi ulusal ve uluslar arası kurumların işbirliğiyle ve imkânlarını seferber eden binlerce gönüllünün desteğiyle hızla büyüyerek güçlenmektedir.

Her şey inanmakla başlar.

Lütfen seyirci kalmayın.
Alkışlananlardan olun.
Ürünler:// Farkındalık kampanyaları…

Engellerikaldir.com, Türkiye genelindeki ilk kampanyasını 1 Nisan 2009 tarihinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Muğla illerinde başlattı. Bu illerde açık alanların yanı sıra, çeşitli üniversite ve alışveriş merkezilerinde de dikkat çekecek noktalara tekerlekli sandalyeler yerleştirildi. “Bu bir şaka değildir!” başlıklı farkındalık kampanyası aracılığıyla, Türkiye’deki 8,5 milyon engellinin(2003 resmi araştırma sonuçlarına göre), görmezden, duymazdan gelindiği gerçeğine dikkat çekildi. Toplumun projeye gösterdiği yoğun ilgi ve destek, sadece 1 Nisan 2009 tarihi için planlanan kampanyanın, Nisan ayı boyunca sürdürülmesi gereğini doğurdu. Bu doğrultuda, farkındalık sandalyeleri ve afişler İstanbul, Ankara, İzmir ve Muğla illerindeki çeşitli üniversitelerde yerini alırken, PTT Film sponsorluğunda çekilen TV reklam filmi, ana akım kanallarda yayımlanmaya devam ediyor. Okan Bayülgen, Beyazıt Öztürk, Berrin Şeker gibi birçok TV programı sunucusu kampanya dahilinde kendi programlarına Engellerikaldir.com ekibini konuk etti.

Engellerikaldir.com, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Anneler Günü gibi özel günlerde gündem oluşturmaya devam ederek, engellenen tüm engelli bireyler üzerine kamuoyunun dikkatini çekmek ve söz konusu engellerin kalıcı olarak çözümlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

// Engellerikaldir.com web sitesi 1 Haziran’da aktif olarak hayata geçiyor…

Engellilerin ihtiyaç duydukları araç gereçlerin temininden çok, engelli bireylerle, engeli kaldırmak isteyenler arasındaki iletişim köprüsünü kurarak etkileşimli bir sosyal ağ yaratan platform, engellilerin kullanımına yönelik özel olarak tasarlanıyor.

Engellilere eğitim imkanı yaratmak, bilgi teknolojilerine hakimiyetlerini sağlayarak iletişim becerilerini geliştirmek, eğitim ve bilgiye dayalı eşitsizliği lehlerine çevirerek iş gücüne katılım oranlarını artırmak, firmaların engellilere site üzerinden kampanyalarla ulaşımını sağlayarak engellilerin sosyal yaşama toplu katılımlarını sağlamak gibi daha bir çok fayda da Engellerikaldir.com’un öncelikli amaçları arasında yer alıyor.

Site, engelli bireylerle, engeli kaldırmak isteyen bireyler arasında iletişim sağlayarak, engelli bireylerin çeşitli zorluklar yahut imkansızlıklar nedeniyle gerçekleştiremedikleri hayallerini de; “maça gitmek, iş imkanı, yurtdışına çıkmak, müzik festivaline gitmek” gibi; başkalarıyla paylaşmalarına fırsat tanıyor. Bu kapsamda engeli olan ya da olmayan kişiler siteye üye olarak, engellilerin gerçekleştiremediği hayallerini gerçekleştirmek adına gönüllü olarak engeli olan kişilere yardımcı olabiliyor. Bunlara ek olarak, Engellerikaldir.com oluşumu kendi projelerini hayata geçirmenin yanı sıra, ilgili tüm STK, kurum ve kuruluşlarla da ortak projeler üretecek, bu anlamda yaratılabilecek her türlü işbirliği için maddi ve fikri tüm imkanlarını seferber ederek çok sesli bir platform sunacaktır.

Bir çoğumuzun planladığı fakat bir türlü gerçekleştiremediği bir proje.Ülkemizde hatta Dünya'da bir çok engelli insan engellerle boğuşmakta.Onların eli ayağı oldunuz resmen tebrik ediyorum.Belki de en çok alkışı hakeden sizlersiniz! Nitekim duyarlık konusunda bir çok insandan da üstünsünüz...Kolay bir iş değil yaptığınız saygı ve minnet duyulması gerek...Bende bütün minnettarlığımla engelli insanlarımıza el ayak olduğunuz icin sizlere minnetarım!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder